Fotogrametria lotnicza i skanowanie 3D
Fotogrametria lotnicza i skanowanie 3D
Pomocou fotogrametrie zbierame a spracovávame dáta.
Snímame velké krajinné celky a zameriavame aj malé plochy a objekty z ktorých vytvárame presné digitálne 3D modely.
Definícia fotogrametrie
Dronová fotogrametria je metóda zberu a analýzy dát pomocou dronov, ktoré snímajú zemský povrch. Získané snímky sa spracujú do detailných 3D modelov, ortofotomáp a výškových modelov. Táto technológia je určená pre odborníkov v stavebníctve, geodézii, poľnohospodárstve a environmentálnom plánovaní, kde je presnosť a rýchlosť zberu dát kľúčová.
Fotogrametria z drona
Nie sme geodeti, ale geodetom, projektantom a stavbárom pomáhame zbierať dáta pomocou fotogrametrie a 3D skenovania v ťažko prístupnom teréne s priemyselnými RTK dronmi s vysokou presnosťou.
Budynki
Modernou metódou fotogrametrie s dronom vypočítavame vyťažené kubatúry hornín a plôch ktorá umožňuje inventarizáciu exteriérových skladov hmôt a objemov
Cyfryzacja
Stárnuce objekty uchovávame pomocou detailneho 3D laserového skenovania. Týmto spôsobom môžeme vytvoriť 3D model budov, sôch, hradov alebo iných kultúrnych pamiatok.
CGI I VR
Pomocou leteckej fotogrametrie a 3D skenovania a následne digitálnou rekonštrukciou dodávame 3D modely pre CGI štúdia, ktoré ich využívaju vo videohrách alebo v stavebníctve
Filmy
Skúsenosti máme aj s využitím fotogrametrie a 3D laserového skenovania vo filmoch a dokumentoch
Po locie tworzymy
- 3D modely
- Chmura punktów / Chmura punktów / Model siatkowy
- Mapy 2D z profilem terenu - DSM / Heatmaps
- Ortofotomapy
- Kubatura
Výhody dronovej fotogrametrie
Možnosť sledovania zmien v čase
Dronová fotogrametria uľahčuje pravidelný monitoring zmien na stavbách, v prírode alebo na poľnohospodárskych plochách. Vďaka tomu je možné efektívne sledovať priebeh prác alebo environmentálne zmeny v reálnom čase.
Rýchlosť zberu dát
Dronová fotogrametria umožňuje rýchlejšie získať veľké množstvo dát na veľkých plochách alebo zložitých miestach, čo urýchľuje celý proces mapovania a analýzy oproti tradičným metódam, ktoré sú časovo náročnejšie.
Prístupnosť a bezpečnosť
Drony môžu bezpečne dosiahnuť ťažko prístupné alebo nebezpečné lokality, ako sú strmé svahy, skalnaté terény či stavby vo výstavbe, kde by tradičné meranie mohlo byť rizikové.
Presné a efektívne dronové mapovanie
Naše bezpilotné lietadlá (UAS) určené pre fotogrametriu efektívne využívame na mapovanie rozsiahlych území a mestských celkov, čím dosahujeme dokonalé 3D modely pre stavebné projekty. V priebehu pár hodín dokážeme nasnímať desaťtisíce fotografií, ktoré následne spracujeme v overenom profesionálnom softvéri.
Dronová fotogrametria je vysoko univerzálna a využiteľná v rôznych odvetviach – od urbanistického plánovania a analýzy terénu po prírodných katastrofách, cez prieskum ťažobných oblastí až po monitorovanie vegetácie. Rýchly zber dát znižuje náklady, minimalizuje potrebu pracovnej sily a zaisťuje bezpečnosť. Naše realistické 3D modely a ortofotomapy vytvorené z dronových snímok si viete jednoducho integrovať do GIS, BIM a ďalších digitálnych platforiem, čo vedie k lepšiemu rozhodovaniu a efektívnejšiemu plánovaniu.
Často kladené otázky
Čo je to dronová fotogrametria?
Dronová fotogrametria je moderná technológia, ktorá využíva drony na vytváranie presných máp a 3D modelov krajiny, budov alebo iných objektov. Počas letu dron automaticky robí sériu fotografií z rôznych uhlov a výšok, pričom dbá na to, aby sa jednotlivé zábery prekrývali, čo je nevyhnutné pre kvalitné spracovanie dát. Následne sa tieto fotografie nahrávajú do špeciálneho softvéru na fotogrametriu, ktorý dokáže na základe spoločných bodov v obrázkoch poskladať fotky do jedného súvislého modelu. Takto vytvorený model môže mať podobu presnej ortomapy (2D mapy bez skreslenia) alebo detailného 3D modelu, ktorý realisticky zachytáva tvary a výšku terénu, stavieb či iných objektov v danej oblasti.
Do akých formátov možno exportovať 3D modely z dronovej fotogrametrie, 2D ortofotomapy a výškové modely?
Pre export 3D modelov sú najčastejšie používané formáty .obj, .ply a .laz. Ortofotomapy (2D) sú dostupné vo formátoch .tiff, .jpg a .kmz, a pre digitálne výškové modely (DEM) používame .tif alebo .asc. Tieto formáty sú optimalizované pre rôzne typy spracovania a vizualizácie, čo umožňuje ich široké využitie v CGI, GIS, architektúre, geodézii a stavebníctve. Podľa potrieb klienta vieme exportovať aj do iných formátov.
Čo je 3D skenovanie budov?
3D skenovanie budov je proces, pri ktorom sa vytvára presný trojrozmerný digitálny model budovy alebo jej časti. Táto metóda využíva špeciálne technológie ako Fotogrametriu a Lidar na zachytenie tvaru, štruktúry a detailov budovy. Výsledkom je detailná a verná digitálna reprezentácia, ktorá zachytáva rozmery, povrchy a často aj textúru objektu.
Čo je 3D skenovanie terénu?
3D skenovanie terénu je metóda vytvárania presných trojrozmerných modelov povrchu, často pomocou technológií ako Lidar a fotogrametria. Lidar využíva lasery na meranie vzdialeností a vytvára husté „mračno bodov“, z ktorého vzniká detailný 3D model. Fotogrametria zas kombinuje fotografie z rôznych uhlov a výšok na vytvorenie modelu. Tieto metódy umožňujú zachytiť reliéf, výšku a štruktúru krajiny a objektov. 3D skenovanie je využívané v geodézii, stavebníctve, archeológii a na monitorovanie životného prostredia.
Akú presnosť a detailnosť dokážete dosiahnuť pri lietaní s RTK dronom a využití profesionálneho softvéru?
S pokročilými GPS systémami a kvalitnými zariadeniami na lietanie fotogrametrie dokážeme zachytiť obrazové dáta s extrémne vysokým rozlíšením, čo umožňuje vytvárať mapy a modely s centimetrovou presnosťou. Táto presnosť je kľúčová pre stavebné projekty, poľnohospodárstvo a monitoring infraštruktúry.
Ako dlho trvá spracovanie dát z dronovej fotogrametrie?
Doba spracovania závisí od množstva získaných dát, typu projektu a výkonu spracovateľskej technológie. Spracovanie môže trvať od niekoľkých hodín po niekoľko týždňov.
Aké sú výhody dronovej fotogrametrie oproti tradičným metódam?
Dronová fotogrametria je rýchla, efektívna a cenovo dostupná v porovnaní s tradičnými metódami ako letecké snímkovanie alebo pozemné meranie. Umožňuje tiež zachytiť detaily z ťažko prístupných miest.